Pitný režim

Pojem, ktorý snáď uznáva každý a nerešpektuje takmer nikto. Jeho dodržiavanie je dôležité bez ohľadu na to, či sme zdraví, chorí, tuční alebo chudí. Piť treba počas bežného dňa, pri športovaní aj pri odpočinku.

Voda na Zemi tvorí a udržiava všetky formy života. Ľudské telo je tvorené 70-90% vody. Je dôležitá pre každú funkciu ľudského tela – reguláciu telesnej teploty, trávenie, odstraňovanie toxínov a chemické procesy, ktoré prebiehajú v ľudskom tele.

Poskytuje hydratáciu biliónom buniek a je nevyhnutná pre prietok krvi, odstraňovanie škodlivých látok, dopravu živín a správne fungovanie všetkých orgánov. Napríklad taký mozog je tvorený 74% vody, krv 82%, a zuby 5%.

Hydratácia a choroby

Keď sa narodí dieťa, je hydratované na 90% alebo aj viac. Priemerný dôchodca vo veku 65 rokov je hydratovaný v priemere len na 55%. Spojitosť medzi hydratáciou buniek a kondíciou človeka je veľmi úzka. Dehydratáciou totiž v prvom rade vznikajú rôzne degenerácie buniek, ktoré sú príčinami mnohých chorôb.

Voda je tiež dôležitá pre správnu reguláciu telesnej hmotnosti. Je to obrovská pomoc pre ľudí, ktorí držia diétu, pretože potláča chuť do jedla, nemá žiadne kalórie a napomáha správnej činnosti metabolizmu. Voda tiež znižuje zadržiavanie tekutín, obmedzuje zápchu a pomáha odstraňovať toxíny a nečistoty z tela.

Tehotné ženy potrebujú piť veľa vody pre správny vývin dieťaťa, keďže veľké percento telesných postihnutí vzniká práve nedostatočnou hydratáciou plodu v období tehotenstva. Plod je vyživovaný prostredníctvom tela matky a preto je dôležité zabezpečiť dostatočný prísun tekutín. Taktiež v období dojčenia je pravidelné dopĺňanie tekutín veľmi dôležité, pre matku aj pre dieťa.

Akýkoľvek nápoj, ktorý obsahuje alkohol alebo kofeín by nemal byť započítaný k dennému pitnému režimu. Alkohol a kofeín spôsobujú nadmerné vylučovanie vody z tela a preto by sme mali počas ich konzumácie tekutiny pravidelne dopĺňať, vhodným zdrojom vody. Mali by sme vypiť pohár vody ku každému poháru alkoholickému alebo kofeínového nápoja. Do denného pitného režimu sa taktiež nezapočítavajú ani polievky, mlieko a rôzne zeleninové alebo ovocné šťavy.
Naše telo si nedokáže vyrobiť zásoby vody samo a preto je veľmi dôležité, aby sme mu ju pravidelne dodávali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *